Co dom to inny przepis na bigos. Niektórzy robią z samej kiszonej kapusty, niektórzy tylko ze świeżej, niektórzy pół na pół. Różnią się też proporcje i rodzaje mięsa. Ja swoich podejść do bigosu miałam już sporo, ale chyba tym razem dopracowałam, przynajmniej dla moich kubków smakowych, idealne proporcje wszystkich składników. Bigos nie jest za kwaśny, ze względu na przewagę świeżej kapusty nad kiszoną. Jednocześnie kiszona kapusta dodaje mu równowagi i daje lekko kwaskawą nutkę, przez co bigos nie jest mdły. Nie przesadzałam też z ilością boczku i tłustego mięsa, żeby całość nie ociekała tłuszczem. Z poniższych składników wychodzi wielki gar 10 L, można oczywiście zrobić go z połowy składników, choć jest to akurat takie danie, które łatwo można np. zamrozić i mieć pod ręką w zapasie 🙂
Inne obiady mięsne znajdziecie tutaj 🙂
Składniki na duży garnek 10 l
- 1 kg kapusty kiszonej
- 3 kg kapusty białej
- 1 kg łopatki wieprzowej
- 500 g schabu
- 400 boczku parzonego wędzonego
- 300 – 400 g dobrej kiełbasy podwędzanej
- 4 cebule
- 1 łyżka smalcu gęsiego lub wieprzowego lub 2 łyżki oleju
- 100 g suszonych grzybów
- 4-5 suszonych śliwek
- 400-500 g przecieru pomidorowego
- 3-4 łyżeczki koncentratu pomidorowego
- 10 ziarenek ziela angielskiego
- 10 liści laurowych
- 6 ziarenek jałowca
- 2 goździki
- 4 łyżeczki soli, 2 łyżeczki pieprzu, 4 łyżeczki cukru
Przygotowanie
Grzyby zalać ciepłą wodą (lekko ponad wysokość grzybów) i odstawić.
Kapustę kiszoną odsączyć i lekko odcisnąć kwaśną wodę. Wrzucić do dużego garnka (około 10 litrów).
Kapustę białą drobno poszatkować. Można pokroić ją w mniejsze kawałki i rozdrobnić w malakserze. Dodać do kapusty kiszonej. Wlać 3-4 szklanki wody i zagotować, a następnie gotować na małym ogniu przez około 1 godzinę pod przykryciem.
W tym czasie przygotować mięso. Schab i łopatkę pokroić w kostkę. Smalec rozpuścić (jeśli ktoś używa oleju to rozgrzać na patelni). Wrzucić mięso i smażyć na dużym ogniu przez chwilę, po czym zmniejszyć i smażyć do momentu wyparowania całego płynu. Mięso powinno zacząć się rumienić. Zajmie to około 30-40 minut.
Mięso wrzucić do kapusty. Dodać wszystkie przyprawy (poza solą), śliwki, grzyby razem z wodą z moczenia oraz przecier. Koncentrat rozrobić w 1 szklance ciepłej wody i również wlać do kapusty. Gotować na najmniejszym ogniu pod przykryciem przez około 1 – 1,5h.
Boczek pokroić w drobną kostkę i wrzucić na patelnię. Gdy wytopi się tłuszcz dodać pokrojoną w drobną kostkę cebulę i smażyć razem na małym ogniu przez około 5-10 minut. Następnie dodać pokrojoną w półplasterki kiełbasę i smażyć jeszcze przez 3-4 minuty. Dodać do kapusty i gotować jeszcze przez 1h.
Gotowy bigos doprawić solą, najlepiej zrobić to na następny dzień, gdy już przejdzie wszystkimi smakami. Ja dałam około 4 płaskich łyżeczek, ale to zależy od tego jak słona była kiełbasa i boczek, więc lepiej sypać sól ostrożnie 🙂
Obserwuj Kulinarną Inspirację również na Instagramie i Facebooku!